Żyjemy w świecie nadmiaru. Nadmiaru informacji, możliwości, przedmiotów. Aby obronić się przed tym nadmiarem produktów, prowadzić bogate życie, musimy zacząć mądrze selekcjonować to, czym się otaczamy. Rozejrzyj się wokół siebie. Porównaj i rozważ – czy naprawdę korzystasz z tego wszystkiego? Wyjmij z szafy wszystkie noże kuchenne, wszystkie parasole, które masz w domu, wybierz w każdej kategorii przedmiotów, swój ulubiony. Popatrz na resztę. Na pewno z tego korzystasz?

Wyrzuć wszystkie niepotrzebne, zniszczone i nieużywane przedmioty, takie jak rower pokojowy, gramofon, zapadnięty marokański puf, zardzewiale nożyczki… i zachowaj tylko te które wiernie ci służą. Sortując posiadane rzeczy, odkryjesz coraz więcej nowych przedmiotów, których nigdy nie używasz i o których istnieniu już dawno zapomniałeś. Decydując się ich pozbyć, poczujesz ogromną ulgę. Przestań tracić energię, starając się udowodnić, że postąpiłaś słusznie, kupując wszystkie te rzeczy, które teraz okazują się zbędne i z którymi nie wiemy co zrobić.

Pozbywając się zbędnej rzeczy, uświadomisz sobie, jak bardzo była nieestetyczna i bezużyteczna.

Przyzwyczajenie sprawiło, że przechodząc obok nich dziesięć razy dziennie, nawet ich nie zauważałaś. A to wszystko ma ogromny wpływ na Twoje życie. Powoduje blokady, odbiera energię i chęć do działania i przeszkadza w posuwaniu się naprzód. Nawet jeśli jakaś rzecz jest użyteczna, ale niezbyt ci się podoba lub uważasz, że mogłaby być bardziej praktyczna, ergonomiczna, lżejsza…. Nie wahaj się zastąpić jej inną, lepszej jakości. Najmniejszy przedmiot nabierze w ten sposób większej wartości i znaczenia. Kiedy świadomie ograniczysz ilość kupowanych przedmiotów, będziesz mógł/mogła pozwolić sobie na wybieranie tych, które są najlepsze jakościowo.

A co, jeśli nie masz pewności…?

Kiedy będą pojawiać się wątpliwości, czy zachować dany przedmiot, czy nie, znaczy to, że nie jest to rzecz stworzona dla Ciebie lub nie potrafiłaś jej używać we właściwy sposób. Prawdopodobnie prędzej czy później się jej pozbędziesz. Lepiej zatem rozstrzygnąć te kwestie już teraz. Po co czekać i tracić energię? Problem nie polega na tym, czy potencjalnie kiedyś mogłabyś jej użyć, ale czy jej używasz. Ubrania, samochody, komputery, narzędzia, meble, przeróżne drobiazgi…. Mnogość produktów oraz możliwości, którymi dzisiaj dysponujemy, jeszcze bardziej komplikuje nasze decyzje.

Jeśli myślisz, ze później będziesz żałował, że wyrzuciłeś dany przedmiot, odłóż go do pudełka „do oddania” i zobacz czy będzie ci go brakowało. Jeśli tak, zastanów się, w jaki sposób możesz go zastąpić, po czym nie myśl o tym przez jakiś czas, a rozwiązanie nasunie ci się samo.

+48 506 113 594