Mikroapartamenty i apartamenty o małej kubaturze są coraz częściej wybierane przez nowych nabywców lokali mieszkalnych. Takie lokale stają się coraz bardziej pożądane, nie tylko ze względu na cenę, ale także ze względu na niezależność, którą zapewniają. W takich mikroapartamentach odnajdziemy dokładnie takie same strefy mieszkalne jak w przypadku układu większego mieszkania. Strefy zostają zachowane, lecz zmieniona zostaje ich wielkość, a nacisk położony jest na ich funkcjonalność.
W przypadku małych mieszkań/domów rodzi się sporo pytań… Czy mała przestrzeń nie ogranicza swobody? Co to znaczy, że w przypadku powierzchni mikroapartamentów najważniejsza jest ich funkcjonalność? Jak to może działać?
Multifunkcjonalność małych wnętrz
W przypadku małych przestrzeni mieszkalnych wszystko musi idealnie współgrać. Na ograniczonej przestrzeni wykorzystanie multifunkcjonalnych rozwiązań staje się normą. Poniżej podajemy parę przykładów dla lepszego wyjaśnienia.
- Wykorzystanie klatki schodowej jako miejsca do przechowywania książek/butów lub wykorzystanie przestrzeni pod schodami jako przestrzeni do pracy
- Łóżko chowane w szafie z zastosowaniem po przeciwnej stronie drugiej funkcji – przestrzeń do pracy (biurko, półki)
- Wykorzystywanie białych, jasnych kolorów ścian, które powiększają optycznie przestrzenie i dodają minimalistycznej estetyki wnętrzu
- Zastosowanie licznych luster, przeszkleń np. w drzwiach, świetlików doświetlających wnętrza, aby optycznie powiększyć zastaną przestrzeń
Więcej możliwości wprowadzenia funkcjonalnych rozwiązań w małych wnętrzach pojawi się w osobnym artykule.
Czy mała przestrzeń przyczynia się do ograniczenia swobody?
Zdecydowanie nie! Jest wręcz odwrotnie. W mikroapartamentach poprzez prosty design i małą wielkość podkreślona zostaje prostota życia. Sam rozmiar takiego mieszkania pozwala na większą integrację z naturą, a dotyczy to zarówno budynku jak i ludzi.
Mały budynek jest dużo bardziej zintegrowany z naturą co sprawia, że życie w takiej przestrzeni może być dużo przyjemniejsze. Spacery, śniadania w ogrodzie, dzieci bawiące się na dworze przed domem – przestrzeń generuje dużo więcej możliwości integracji rodziny. Takie miejsce zapewnia większą swobodę życia – gdy wyjdziemy z domu mamy dużo bardziej przyjazny klimat niż w przypadku większego budynku ze znikomą ilością zieleni dookoła.
Architektura spójna z naturą, w której wnętrze płynnie przechodzi w zewnętrze, a część mieszkalna staje się integralną częścią natury, która ją otacza. Takie przeplatanie się funkcji jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia i szczęścia, gdyż niepodważalna jest integralna rola natury w kształtowaniu zdrowego życia ludzi.